Jak můžete pomoci?

 

Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci útulkovým a opuštěným zvířatům. Za jakoukoli pomoc budeme vděční; je třeba nebýt lhostejným k utrpení živých tvorů, nebo si myslet, že se postará někdo jiný, protože "mě" se něco takového netýká. Není tomu tak, odpovědnost je v tomto případě na nás všech, na lidech. Přestože se náš útulek snaží, nestačí to. Nezvládneme všechno sami a proto uvítáme každou podanou ruku, každou korunku, která pomoc zefektivní. Opuštěná, týraná a zanedbaná zvířata se ze své svízelné situace sama nedostanou, jsme pro ně jedinou záchranou. Pokud se jim rozhodnete pomáhat společně s námi, zkuste začít třeba tím, že si vyberete jednu (či více) forem pomoci z této stránky. Není to marný krok a všem, kteří tak již učinili,  moc děkujeme!

ADOPCE ZVÍŘETE
Největší pomocí je pro nás umístění zvířete do dobré rodiny. Pokud získá nový domov, kde o něj bude s láskou postaráno po celý jeho život, je to největší odměna nejen pro nás, ale především pro zvířátko, jehož osud mnohdy nebyl lehký. Do útulku se dostávají kromě psů a koček i jiná zvířata, jako morčata, králíčci, fretky a papoušci, které také nabízíme k umístění. Většinou jsou vyhození, když přestanou původní majitele bavit. Jestli chcete svým dětem podobné zvířátko pořídit, zkuste se poptat nejprve u nás nebo v jiném útulku ve vašem okolí; je možné, že tam zrovna jedno takové bude čekat na umístění.
Pokud pečlivě uvážíte výběr správného zvířátka z útulku, tj. jeho věk, velikost, temperament apod., bude pro vás stejně "hodnotné" jako zvíře s průkazem původu (neboli "papírové"). Bohužel se do útulků občas dostávají i "papíroví" jedinci, jejichž majitele nelze dohledat nebo o ně nestojí, a také zvířata čistokrevná. Většinou se jedná o tzv. módní plemena, tedy plemena oblíbená a často pořizovaná (retrívři, ovčáci, perské a britské kočky a jejich kříženci). Chcete-li zvíře konkrétního plemene, obraťte se na renomovanou chovnou stanici. Je zárukou, že zvíře, které chcete, odpovídá standardům plemene, je správně socializované, očkované, zdravé, a rozhodně stojí za investovanou částku. Jestli však víte, že s pejskem nebo kočičkou nechcete absolvovat výstavy a zřizovat si chovnou stanici, dejte šanci zvířátku z útulku. Rozhodně se neobracejte na inzeráty, které nabízejí "čistokrevné" zvíře bez PP za nízké ceny. Obvykle se o žádné skutečně čistokrevné zvíře nejedná, je pouze namnožené (někdy i schválně) a nezodpovědný majitel se ho potřebuje zbavit (případně na něm i vydělat). Zvířata z takových "chovů" nebo-li množíren, bývají nemocná, bázlivá nebo jednoduše přispívají k obrovské nabídce zvířat hledajících majitele a často skončí jako neudatelná či vyhozená právě v útulku.
FINANČNÍ POMOC
Míra naší schopnosti pomáhat zvířatům v tísni je přímo závislá na množství finančních prostředků získaných darem od sponzorů a dárců. Jsme soukromý útulek, to znamená, že provoz útulku ani naše práce není hrazená městem. S Jabloncem nad Nisou máme uzavřenou roční smlouvu o odchytu zvířat nalezených na území okresu a o jejich umístění v útulku. S okolními obcemi uzavíráme vždy jednorázovou objednávku na přijetí zvířete do útulku. Dost často se nám ale stává, že obec odmítne za zvíře zaplatit a raději ho ponechá jeho osudu s tím, že obecní rozpočet nemá volné finance; tímto jednáním ale obce porušují zákon, nehledě na to, že opuštěný pes nebo kočka se sami o sebe samozřejmě nepostarají. Od města Jablonec i od obcí dostáváme na základě těchto smluv jednorázovou částku, která hradí pobyt zvířete v karanténě (maximálně však 30 dnů), nezbytné ošetření veterinárním lékařem a obvykle také kastraci. Veškeré ostatní náklady jako krmivo, misky, pelíšky, stelivo, čisticí prostředky, výdaje za energie a mnoho dalších hradíme z peněz od sponzorů a dárců. Chcete-li se k nim přidat, velmi to uvítáme. Finanční dary jsou "univerzální", protože za došlé penízky můžeme pořídit věci, které potřebujeme aktuálně či akutně; jako útulek také můžeme využít různých slev např. na krmivo, které nakoupíme za ušetřené peníze ve velkém, a tak vyjde levněji.
Vedle jednorázových darů nám hodně pomohou trvalé příkazy, třeba i na nižší částku (pravidelně posílaná stokoruna nebo dvě rozhodně nejsou zanedbatelnou částkou).
Dejte nám prosím vědět, pokud budete chtít vystavit doklad o daru (na větší částky vypisujeme sponzorskou smlouvu) nebo potvrzení pro odečtení daru z daňového základu (automaticky došlé částky nepotvrzujeme).
číslo účtu u Komerční banky: 78-580 136 0287/0100


MATERIÁLNÍ POMOC

  • granule a konzervy pro pejsky a kočičky (dospěláky, seniory, štěňátka a koťata) - prosíme o kvalitnější granulky, po těch úplně nejlevnější ze supermarketů mají zvířátka často průjem nebo je odmítají jíst úplně a pro nemocná či podvyživená zvířata z ulice se nehodí vůbec. Je lepší koupit menší pytel kvalitnějších granulí než velké balení těch levných. Zkrmíme všechno, s konzervami obvykle není problém (kočičkám chutnají také kapsičky )
  • krmení pro další zvířátka - krmné směsy pro králíčky a morčata, tvrdý chléb, seno, (jablíčka, mrkev ze zahrádky), krmení a pamlsky pro fretky
  • pamlsky, piškoty, vitamíny, kloubní výživu, mléko určené pro kočky a mláďata (je bez laktózy, takže nezpůsobuje průjem)
  • pelíšky (nejlépe omyvatelné umělohmotné), misky nerezové, kočičí WC, škrabadla, vodítka, obojky
  • staré deky, prostěradla, ručníky,ale pouze čisté a vyprané!
  • savé podložky - dáváme je pod naše pacienty po operacích a kastracích
  • vatové tampónky a tyčinky, hygienické ubrousky, vlhčené ubrousky
  • čisticí prostředky a desinfekce ( savo,sapony,tekutý písek),igelitové pytle na odpad,kyblíky, lopatky, smetáčky...

 

              Neberereme!

                         Matrace,koberce,záclony,deky s výplní,peřiny,polštáře a oblečení.

 

VENČENÍ PEJSKŮ
 Venčí se celoročně v době návštěvních hodin.Snad jen ,když lije jako z konve je lepší pejsky nechat doma a venčí se jen na krátko na zahradě útulku.To samé platí v létě,když teploty vystoupají nad 30 st. a pejskové se raději poschovávají ve stínu útulkové zahrady.

Pejsky půjčujeme pouze po  předložení občanského průkazu a dětem jen za doprovodu dospělé osoby starší 18ti let. Je to jednak z důvodu bezpečnosti dětí i pejsků (na procházce se může přihodit cokoli) a jednak nás k tomu nutí zkušenosti.

Okolí útulku je krásné, s pejsky se můžete vydat na kratší  nebo i  na hodinovou procházku.

                            Musíte dodržovat pravidla venčení a pokyny ošetřovatelů,viz nfo v sekci dobrovolnictví !

          
VIRTUÁLNÍ ADOPCE
Pokud byste zvířátko z útulku chtěli, ale nemůžete si ho z nejrůznějších důvodů dovolit nebo pokud chcete přispět konkrétněji, můžete si vybrat zvířátko nabízené ve virtuální adopci. O co jde?
V každém útulku se najde zvíře, které zde strávilo delší dobu nebo tu dokonce zůstane natrvalo. Jak je to možné, když podle zákona má útulek sloužit jen jako obecní "úschovna nalezených věcí", které se mají vrátit zpátky majiteli? Důvody, proč si majitel ztracené zvířátko nevyzvedne, jsou různé a každý si je asi umí představit. Jenže do útulku se dostávají také zvířata odebraná svému majiteli pro týrání, zanedbání péče, anebo, což se stává nejčastěji, vyhozená a majitelem nechtěná. Všem se snažíme najít nové, dobré domovy. Co však dělat, když se některé zvířátko z absurdních důvodů opakovaně z adopce vrací, nebo se na ně přes všechnu snahu nechce usmát štěstí, když o ně nikdy nikdo neprojevil zájem? V útulku obvykle zůstávají zvířata starší, handicapovaná, s problémovějším chováním nebo "méně" atraktivním vzhledem, ačkoli naprostá většina z nich dokáže být při troše trpělivosti stejně kvalitním hlídačem nebo mazlíkem jako jejich mladší nebo líbivější kolegové. Takoví pejskové a kočičky v útulku postupně stárnou a ten se jim nakonec stane trvalým domovem. Náklady na jejich péči hradíme sami, respektive z příspěvků dárců. Chcete-li takovému zvířátku pomoci a přilepšit mu na útulkové bydlení, můžete se stát jeho "virtuálním páníčkem". Ve virtuální nabídce si vyberete konkrétní zvířátko, kterému jste se rozhodli přispívat. Nejlepším způsobem je zřídit si v bance trvalý účet, díky kterému budou každý měsíc chodit pro vybrané zvířátko jeho "příspěvkové" penízky. Výše takového příspěvku je dobrovolná; i padesátikoruna, pokud přichází pravidelně, hodně pomůže. E-mailem, poštou nebo telefonem nám sdělte své jméno, adresu a vybrané zvířátko, u kterého potom uvedeme vaše jméno. Rovněž nám dejte vědět, pokud budete chtít vystavit doklad o daru (na větší částky vypisujeme sponzorskou smlouvu) nebo potvrzení pro odečtení daru z daňového základu. Automaticky došlé částky nepotvrzujeme.